piątek, 05 lipiec 2024 22:41

Melodie piosenek stają się coraz prostsze

Niepokojąca tendencja w muzyce Niepokojąca tendencja w muzyce fot: unsplash

Twoi rodzice mogą mieć rację, twierdząc, że stare piosenki są najlepsze. Nowe badanie wykazuje, że melodie piosenek stały się prostsze od lat 50. XX wieku. Naukowcy z Queen Mary University of London odkryli, że złożoność melodii najpopularniejszych piosenek w USA zmniejszyła się w ciągu ostatnich 70 lat.

  1. Jak zmieniała się złożoność melodii piosenek od lat 50. XX wieku?
  2. Jakie były kluczowe momenty spadku złożoności melodii w muzyce popularnej?
  3. Jakie gatunki muzyczne wpłynęły na zmiany w złożoności melodii w latach 70.?
  4. W jaki sposób cyfrowe narzędzia do produkcji muzyki wpłynęły na melodię piosenek?
  5. Jakie są przykłady ewolucji piosenek na przestrzeni dekad?

Badanie złożoności melodii

Zespół badawczy przeanalizował najważniejsze melodie (zwykle melodię wokalną) piosenek, które osiągnęły pięć najlepszych pozycji na amerykańskich listach przebojów Billboard na koniec roku w latach 1950-2022. Badacze zidentyfikowali dwa znaczące spadki złożoności melodii, które miały miejsce w 1975 i 2000 roku, oraz mniejszy spadek w 1996 roku.

Zmiany w 1975 roku

Zmiana melodii w 1975 roku mogła być spowodowana wzrostem popularności gatunków takich jak new wave, disco i stadium rock. Piosenki z tych gatunków często miały prostsze melodie, co wpłynęło na ogólną tendencję w muzyce.

Zmiany w 1996 i 2000 roku

Zmiany zarejestrowane w 1996 i 2000 roku mogą odzwierciedlać wzrost popularności hip-hopu oraz adopcję cyfrowych stacji roboczych audio, które umożliwiły powtarzanie pętli dźwiękowych. Cyfrowe narzędzia do produkcji muzyki umożliwiły tworzenie skomplikowanych brzmień przy użyciu prostszych melodii.

Przykłady ewolucji piosenek

Porównując najpopularniejsze utwory z różnych dekad, widać wyraźnie ewolucję muzyki. W 1964 roku największym hitem był utwór "I Want to Hold Your Hand" zespołu The Beatles, podczas gdy w 1980 roku był to "Call Me" zespołu Blondie. W 1996 roku popularność zdobył taneczny utwór "Macarena" zespołu Los del Rio, a w 2003 roku na szczycie list przebojów znalazł się hip-hopowy hit "In Da Club" 50 Centa. W 2011 roku największym hitem była ballada Adele "Rolling in the Deep", a w 2021 roku liderem była dyskotekowa piosenka Dua Lipy "Levitating".

Wyniki analizy

Analiza opublikowana w czasopiśmie Scientific Reports wykazała, że podczas gdy złożoność rytmów piosenek i układów tonacji zmniejszyła się na przestrzeni dekad, liczba granych nut na sekundę wzrosła. Naukowcy sugerują, że wzrost użycia instrumentów cyfrowych umożliwił wyrażenie złożoności muzyki poprzez jakość dźwięku, a nie melodię.

"Dominujący wzorzec wyłaniający się z tych analiz pokazuje zmniejszającą się złożoność i rosnącą gęstość nut w popularnych melodiach na przestrzeni czasu, zwłaszcza od 2000 roku." - badacze

W latach 50. zakres możliwych barw dla produkcji muzyki był ograniczony do dźwięków, które można było uzyskać przy użyciu dostępnych instrumentów fizycznych i akcesoriów. Dziś, dzięki dostępności cyfrowego oprogramowania do produkcji muzyki i bibliotek milionów próbek i pętli, każdy z laptopem i dostępem do Internetu może stworzyć dowolny dźwięk, jaki sobie wyobrazi.

Badania pokazują, że melodie piosenek stały się prostsze w ciągu ostatnich 70 lat, co może być wynikiem zmian w gatunkach muzycznych i technologii produkcji muzycznej. Wzrost popularności cyfrowych narzędzi do produkcji muzyki umożliwił tworzenie skomplikowanych brzmień przy użyciu prostszych melodii. Mimo to, muzyka wciąż ewoluuje, a nowe technologie i narzędzia pozwalają artystom na eksperymentowanie i tworzenie nowych, unikalnych dźwięków.

 

Źródło: Dailymail