piątek, 15 marzec 2024 12:51

Produkcja energii słonecznej: Co da wykorzystanie luster na orbicie?

Produkcja energii słonecznej Produkcja energii słonecznej fot. pixabay

Koncepcja wykorzystania luster na orbicie do generowania dodatkowej energii słonecznej nie jest nowa. Już w latach 20. ubiegłego wieku pojawił się pomysł oświetlania miast światłem odbitym z luster umieszczonych w kosmosie. Teraz badacze z Uniwersytetu Glasgow przeprowadzili symulacje, które wskazują na potencjalne korzyści z tej technologii.

Eksperymenty kosmiczne

Historia eksperymentów z lustrami na orbicie sięga lat 90., kiedy astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Mir rozłożyli na orbicie aluminiowe lustro o średnicy około 20 metrów. To było swoiste kosmiczne zapoznanie z potencjałem odbijania światła słonecznego na Ziemię. Teraz, po latach, pomysł wraca, a inicjatywa SOLSPACE prowadzona przez Uniwersytet Glasgow dąży do wykorzystania tej technologii w produkcji energii elektrycznej.

Potencjał zwiększenia wydajności

Według badań przeprowadzonych w ramach projektu SOLSPACE, umieszczenie na orbicie dużych i cienkich luster może znacząco zwiększyć wydajność farm fotowoltaicznych na Ziemi. Symulacje komputerowe wykazały, że 20 luster o długościach sięgających kilometra, odbijających światło na Ziemię przez dwie godziny dziennie, mogłoby wytworzyć dodatkowe 728 MW energii elektrycznej, co równa się produkcji naprawdę dużej farmy fotowoltaicznej.

Projekt SOLSPACE to dopiero początek eksploracji możliwości wykorzystania luster na orbicie w produkcji energii słonecznej. Badacze podkreślają, że ta technologia może otworzyć nowe możliwości zwiększenia wydajności farm fotowoltaicznych, co jest kluczowe dla rozwijającej się energetyki odnawialnej.

Źródło: Portal Technologiczny, Ego-Man