piątek, 08 marzec 2024 16:37

USA: Czy TikTok zostanie zakazany?

zakaz Tik-Toka zakaz Tik-Toka fot. pixabay

Projekt ustawy w USA podnosi alarm wokół bezpieczeństwa narodowego, oskarżając właściciela TikToka, ByteDance, o powiązania z Komunistyczną Partią Chin. Choć zarówno ByteDance, jak i TikTok stanowczo zaprzeczają tym oskarżeniom, ustawa wymagałaby od ByteDance sprzedaży TikToka lub jego wycofania z rynku aplikacji mobilnych w Stanach Zjednoczonych.

 

Brak konsekwencji dla użytkowników TikToka

W przeciwieństwie do kar dla użytkowników, projekt ustawy skupia się na działaniach wobec ByteDance, nie nakładając żadnych kar na indywidualnych użytkowników aplikacji. Przewodniczący komisji, Mike Gallagher, oraz demokrata Raja Krishnamoorthi podkreślają poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, jakie może stanowić TikTok. Zwolennicy ustawy podkreślają, że ma ona na celu jedynie ochronę interesów narodowych, choć TikTok określił ten ruch jako całkowity zakaz, wywołując kontrowersje.

Ograniczenie swobody słowa czy konieczność bezpieczeństwa?

Propozycje ustawy spotkały się z krytyką ze strony Amerykańskiej Unii Wolności Obywatelskich (ACLU), która twierdzi, że ograniczają one swobodę słowa i mogą prowadzić do utraty miejsc pracy dla milionów Amerykanów korzystających z TikToka. Jednak dla zwolenników ustawy, stanowi ona niezbędny krok w celu zapewnienia bezpieczeństwa narodowego.

Projekt ustawy to kolejny rozdział w historii starć TikToka z władzami USA. Mimo wcześniejszych prób prezydenta Trumpa, TikTok nadal funkcjonuje w USA, choć pod ścisłą kontrolą rządu. Ustawa wzbudza kontrowersje, będąc zarówno działaniem w imię bezpieczeństwa narodowego, jak i potencjalnym zagrożeniem dla swobody słowa i wolnego rynku aplikacji mobilnych. Ostateczny los TikToka w USA pozostaje otwarty, wciąż toczą się debaty na temat jego przyszłości w kontekście bezpieczeństwa narodowego i wolności użytkowników.

Źródło: BBC, Ego-Man