wtorek, 18 czerwiec 2024 00:38

Elon Musk grozi zakazem używania urządzeń Apple

Ban na urządzenia Apple w firmach Muska Ban na urządzenia Apple w firmach Muska fot: pexels

Elon Musk, dyrektor generalny Tesli, ostrzegł, że może zakazać używania urządzeń Apple w swoich firmach. Reakcja Muska jest odpowiedzią na ogłoszenia Apple dotyczące integracji sztucznej inteligencji w nowych systemach operacyjnych ich urządzeń, zaprezentowane podczas ostatniej konferencji Worldwide Developer Conference.

  1. Jakie zmiany w systemach operacyjnych Apple ogłoszono podczas Worldwide Developer Conference?
  2. Dlaczego Elon Musk krytykuje integrację ChatGPT w urządzeniach Apple?
  3. Jakie mogą być konsekwencje zakazu używania urządzeń Apple w firmach Elona Muska?
  4. Co to jest klatka Faradaya i jak działa?
  5. Jakie są główne powody konfliktu między Elonem Muskiem a Timem Cookiem?

Nowości z konferencji Apple

Podczas konferencji Apple zapowiedziało szereg aktualizacji do iOS, w tym dalszą personalizację oraz znaczącą integrację z AI. Jedną z najważniejszych nowości jest integracja ChatGPT, która zostanie zrebrandowana pod nazwą "Apple Intelligence". Apple obiecuje, że nowa funkcja będzie chronić prywatność użytkowników oraz usprawniać funkcjonalność urządzeń.

Krytyka ze strony Elona Muska

Elon Musk skrytykował decyzję Apple o integracji ChatGPT, zarzucając firmie brak wiedzy na temat ochrony danych w kontekście sztucznej inteligencji. Na platformie społecznościowej X (dawniej Twitter), Musk napisał, że Apple "nie ma pojęcia", co się dzieje z danymi użytkowników po przekazaniu ich do OpenAI. Nazwał urządzenia Apple zagrożeniem bezpieczeństwa dla swoich firm.

Ban na urządzenia Apple w firmach Muska

Elon Musk zagroził, że jeśli Apple wprowadzi OpenAI na poziomie systemu operacyjnego, urządzenia tej firmy zostaną zakazane w jego firmach, w tym w Tesli. W swoim poście z 11 czerwca napisał, że "wszystkie urządzenia Apple będą musiały być przechowywane w klatce Faradaya", specjalnym pojemniku blokującym promieniowanie elektromagnetyczne, co uniemożliwi dostęp do internetu i sygnałów telefonicznych.

Konflikt z Apple

Musk przypomniał również, że założył OpenAI w 2015 roku, jednak opuścił firmę w 2018 roku i w lutym tego roku złożył przeciwko niej pozew, który został niedawno wycofany. Musk wielokrotnie ścierał się z CEO Apple, Timem Cookiem (1), a Tesla pozostaje jednym z nielicznych dużych producentów samochodów, którzy nie oferują Apple CarPlay w swoich pojazdach.

Groźby Elona Muska dotyczące zakazu używania urządzeń Apple w jego firmach pokazują, jak poważnie traktuje on kwestie bezpieczeństwa danych. Integracja AI w urządzeniach Apple spotkała się z mieszanymi reakcjami, a przyszłość tej technologii w kontekście prywatności i bezpieczeństwa danych pozostaje otwartą kwestią. Konflikt między Muskiem a Apple podkreśla również rosnące napięcia między gigantami technologicznymi.

Przypisy:

(1) Tim Cook to amerykański przedsiębiorca, który obecnie pełni funkcję dyrektora generalnego (CEO) Apple Inc. Cook dołączył do Apple w 1998 roku jako wiceprezes ds. operacji globalnych, a w sierpniu 2011 roku został dyrektorem generalnym firmy, przejmując stery po zmarłym współzałożycielu Apple, Steve'ie Jobsie.

Przed dołączeniem do Apple, Tim Cook pracował w kilku innych znaczących firmach technologicznych. Był dyrektorem operacyjnym w firmie Intelligent Electronics oraz wiceprezesem ds. korporacyjnych materiałów w Compaq, co dało mu szerokie doświadczenie w zarządzaniu łańcuchami dostaw w branży technologicznej.

Jako CEO Apple, Cook przyczynił się do znaczącego wzrostu wartości rynkowej firmy, skupiając się nie tylko na innowacjach w produktach, ale także na zwiększeniu obecności Apple na rynkach międzynarodowych i inwestowaniu w technologie takie jak sztuczna inteligencja i usługi cyfrowe. Pod jego kierownictwem, Apple kontynuowało rozwój produktów takich jak iPhone, iPad, i Mac, a także wprowadziło na rynek nowe produkty jak Apple Watch i usługi takie jak Apple Music, Apple Pay i Apple TV+.

Tim Cook jest również znany ze swojego zaangażowania w kwestie społeczne i środowiskowe. Otwarcie mówi o swoim homoseksualizmie i aktywnie wspiera prawa LGBTQ. Jest także zaangażowany w walkę z globalnym ociepleniem i promuje przyjazne dla środowiska praktyki w całej działalności Apple.

Tim Cook posiada tytuł magistra inżynierii przemysłowej z Auburn University oraz MBA z Duke University, co dało mu solidne podstawy zarówno techniczne, jak i biznesowe do prowadzenia jednej z największych firm technologicznych na świecie.

Źródło: CarExpert