wtorek, 21 maj 2024 15:58

Nowoczesne konsole do retro gier

Konsole do retro gier Konsole do retro gier fot: pixabay

Rynek przenośnych konsol do gier retro dynamicznie się rozwija, oferując entuzjastom retro gier coraz więcej opcji. Nowe urządzenia zachwycają zarówno specyfikacją techniczną, jak i eleganckim designem. Przykładem tego trendu są odświeżone wersje klasycznych konsol, takich jak Game Boy Micro, Pocket oraz PS Vita, które teraz funkcjonują jako maszyny do emulacji gier na systemie Android.

Czego się dowiesz?

1. Jakie są główne cechy konsoli Odin 2 Mini?
2. Czym wyróżnia się AYANEO Pocket Micro na tle innych przenośnych konsol?
3. Jakie możliwości oferuje AYANEO Pocket DMG dla graczy retro?
4. Jakie trendy można zaobserwować na rynku przenośnych konsol do gier retro?
5. Dlaczego warto zainteresować się nowoczesnymi konsolami do gier retro?

Odin 2 Mini - mały gigant

Pierwszym z nowych urządzeń jest Odin 2 Mini, zaprezentowany w zeszłym tygodniu przez chińskiego producenta Ayn. Jest to bardziej kompaktowa wersja popularnej przenośnej konsoli Android. Odin 2 Mini wyposażony jest w procesor Snapdragon 8 Gen2 oraz mini-LEDowy ekran dotykowy, co czyni go idealnym do streamowania gier i emulacji tytułów aż do ery PlayStation 2 i Wii. Choć bateria jest mniejsza, rekompensuje to design nawiązujący do PlayStation Vita, co z pewnością przypadnie do gustu fanom przenośnych konsol Sony. Cena wynosi 340 dolarów, a pierwsza partia już się wyprzedała.

AYANEO Pocket Micro - hołd dla klasyki

Kolejnym ciekawym urządzeniem jest AYANEO Pocket Micro, będący hołdem dla malutkiej konsoli Nintendo o tej samej nazwie. Oprócz klasycznego D-pada i przycisków, Pocket Micro posiada dwa analogowe joysticki. Jest nieco większy od swojego duchowego poprzednika, a AYANEO obiecuje rozdzielczość czterokrotnie lepszą niż Game Boy Advance, z ekranem, który nie zniekształca retro gier. Minimalistyczny design i horyzontalna forma są zdecydowanie warte uwagi. Ceny i daty premiery jeszcze nie ogłoszono, ale więcej informacji ma pojawić się w późniejszym okresie tego roku.

AYANEO Pocket DMG - elastyczność i moc

Na koniec warto wspomnieć o AYANEO Pocket DMG, który jest bezpośrednią konkurencją dla popularnego Analogue Pocket. Pocket DMG umożliwia odtwarzanie oryginalnych kartridży Game Boy i Game Boy Advance bez potrzeby emulacji. Urządzenie będzie wyposażone w ekran OLED o rozdzielczości 1240 x 1080 pikseli oraz analogowy joystick umieszczony na touchpadzie. Choć layout może wydawać się mniej estetyczny niż w przypadku Analogue Pocket, oferuje większą elastyczność w doborze gier, które można na nim emulować. AYANEO jeszcze nie potwierdziło, czy konsola będzie działać na Androidzie.

Luksusowe końcówki rynku

Nikt nie potrzebuje tych przenośnych konsol, ale wiele osób z pewnością ich pragnie. Cieszy fakt, że producenci eksplorują luksusowy segment rynku, podobnie jak niektóre firmy boutique tworzą ładniejsze i droższe konkurencyjne czytniki Kindle. Jeśli chodzi o emulację, konsole takie jak Retroid Pocket 4 Pro, MIYOO Mini Plus Portable oraz ANBERNIC RG405M oferują różnorodne specyfikacje, oprogramowanie i formy, które zadowolą każdego retro entuzjastę. Choć żadna z nich nie dorównuje pod względem mocy i elastyczności Steam Deckowi czy Asus ROG Ally, to jednak nie o to chodzi. Wydawanie 300 dolarów na możliwość grania w esoteryczne RPG z początku lat 2000 na megawydajnym Game Boyu z alternatywnej przyszłości ma swój niepowtarzalny urok.

Źródło: Kotaku, BigBull24