wtorek, 08 październik 2024 21:14

Możesz rozpoznać orientację seksualną po twarzy

Czym charakteryzuje się "gejowska twarz"? Czym charakteryzuje się "gejowska twarz"? for: pexels

Naukowcy badają zjawisko określane jako "gejowska twarz", czyli teoria sugerująca, że homoseksualiści mają pewne wspólne cechy twarzy. Mitch Moffit i Greg Brown, naukowcy i popularyzatorzy nauki, przeprowadzili badania w tej dziedzinie, próbując dowiedzieć się, czy można rozpoznać orientację seksualną osoby na podstawie jej wyglądu. Badania sugerują, że pewne cechy twarzy mogą być charakterystyczne dla osób homoseksualnych.

Spis treści:

Symetria twarzy i badania wczesne

Pierwsze badania dotyczące "gejowskiej twarzy" sięgają 2011 roku i sugerują, że homoseksualni mężczyźni mają bardziej symetryczne twarze niż ich heteroseksualni odpowiednicy. Mitch Moffit podkreśla, że symetria twarzy może być związana z różnicami w praktykach pielęgnacyjnych. Na przykład mężczyźni homoseksualni częściej stosują zabiegi kosmetyczne, jak botoks, aby uzyskać symetryczny wygląd.

Specyficzne cechy twarzy

Badania z 2015 roku wprowadziły nowoczesne oprogramowanie, które pozwala dokładnie analizować strukturę twarzy. Wykazano, że mężczyźni homoseksualni mają krótsze nosy i większe czoła w porównaniu z mężczyznami heteroseksualnymi. Kobiety homoseksualne z kolei częściej miały uniesione nosy i mniejsze czoła niż ich heteroseksualne odpowiedniczki. Moffit tłumaczy, że cechy te są niezależne od wyglądu twarzy jako bardziej męskiego czy żeńskiego, co oznacza, że "gejowska twarz" to zmienna niezależna.

Przetwarzanie twarzy przez sztuczną inteligencję

W 2021 roku hiszpańscy naukowcy posunęli badania dalej, analizując ponad 35 tysięcy zdjęć z serwisów randkowych. Algorytm sztucznej inteligencji rozpoznawał mężczyzn homoseksualnych z 81-procentową dokładnością, a kobiety z 74-procentową dokładnością. Wskazano, że homoseksualni mężczyźni mieli większe czoła i węższe szczęki, a kobiety homoseksualne mniejsze czoła i szersze szczęki niż ich heteroseksualni rówieśnicy.

Potencjalne zagrożenia wynikające z badań

Greg Brown zauważa, że takie badania mogą budzić kontrowersje i obawy o ich wykorzystanie. Wyniki te mogą prowadzić do tworzenia narzędzi, które w nieodpowiednich rękach mogą być używane do stygmatyzacji osób homoseksualnych. Brown podkreśla, że nie można generalizować i choć badania pokazują pewne trendy, zdarzają się wyjątki, gdzie orientacja nie jest zgodna z tzw. "gejowską twarzą".

Przypisy:

Mitch Moffit to biolog i popularyzator nauki, współtwórca popularnego kanału AsapSCIENCE na YouTube. Razem z Gregiem Brownem tworzy treści edukacyjne, które w przystępny sposób przybliżają widzom różnorodne zagadnienia naukowe. Moffit, będąc osobą homoseksualną, często podejmuje tematy związane z biologią i orientacją seksualną.
Greg Brown to nauczyciel i współtwórca kanału AsapSCIENCE. Wspólnie z Mitchem Moffitem, Brown zajmuje się tworzeniem filmów edukacyjnych dotyczących nauki, biologii i psychologii. Również będąc osobą homoseksualną, angażuje się w badania i dyskusje na temat różnorodnych aspektów związanych z orientacją seksualną i stereotypami.

Źródło: Dailymail