poniedziałek, 19 luty 2024 14:55

Apple: Firma ukarana grzywną!

Apple grzywna Apple grzywna fot. pixabay

Komisja Europejska przygotowuje się do nałożenia na giganta technologicznego Apple rekordowej grzywny w wysokości około 500 mln euro za naruszenie prawa Unii Europejskiej w zakresie dostępu do usług strumieniowego przesyłania muzyki - donosi "Financial Times", powołując się na nieoficjalne źródła.

 

Skarga Spotify na Apple

Kara ma być konsekwencją dochodzenia antymonopolowego Komisji Europejskiej, które ma ustalić, czy Apple faworyzował swoje usługi w stosunku do konkurencji. Dochodzenie rozpoczęło się po formalnej skardze aplikacji Spotify w 2019 roku, dotyczącej blokowania informacji o tańszych alternatywach dostępu do subskrypcji muzycznych poza App Store.

Decyzja UE w sprawie nieuczciwych warunków handlowych

Osoby zaznajomione z postępowaniem ujawniły, że Komisja Europejska uznaje działania Apple za nielegalne i sprzeczne z zasadami konkurencji na jednolitym rynku. UE prawdopodobnie orzeknie, że warunki narzucone przez Apple są nieuczciwymi warunkami handlowymi.

Wysokie kary dla Big Techów

Nakładając karę na Apple, UE kontynuuje swoje działania przeciwko dużym firmom technologicznym. Choć dotychczas Apple nie był karany grzywną przez Brukselę za naruszenia przepisów antymonopolowych, to w 2020 roku firma została ukarana w wysokości 1,1 mld euro we Francji za rzekome praktyki antykonkurencyjne. Decyzja UE w sprawie Apple może ponownie podgrzać napięcia między Brukselą a Big Tech w kontekście nowych przepisów mających na celu otwarcie konkurencji na rynku technologicznym. Firmy te muszą teraz zademonstrować, że przestrzegają nowych przepisów i nie faworyzują swoich usług kosztem konkurencji.

Poza sprawą grzywny, Bruksela prowadzi również konsultacje z rywalami Apple'a w sprawie dostępu do mobilnego systemu płatności Apple Pay. Jest to kolejny krok w ramach walki z domniemanymi praktykami antykonkurencyjnymi giganta technologicznego.

Źródło: TVN 24, Ego-Man